Odaları Montessori Yöntemiyle Dekore Etmenin Önemi

Henüz yeni doğmuş bir bebeğiniz var ya da yeni doğacak olan bebeğiniz için hazırlık yapıyorsunuz. İnternette “Nasıl bir odası olmalı?” başlıklı pek çok makale görebilirsiniz. En çok gördüğünüz başlıklar arasında da Montessori yöntemi bulunduğuna eminiz.

Kafanızda sorular… “Acaba bu Montessori Yöntemi nedir ki bu kadar çok ilgi duyulmuş.” İsterseniz bu yöntemle nasıl dekore edileceğinden önce Montessori yöntemi ne demektir, buna bir göz atalım. Sonuçta bu tekniğe göre çocuğumuzun odasını dekore edeceğiz, bari anlamını bilelim.

Montessori Yöntemi Nedir?

Yöntemin merkezinde çocuk vardır ve çocuk, bu yöntem sayesinde öğrenmede daha hızlı sonuçlar alacaktır. Bizim aslında yetiştirmekten unuttuğumuz bir konu var ki o da her çocuğun farklı yeteneklerinin olduğu… Bunun için de çocuğunuzun içindeki yaratıcılığı ortaya çıkarmanız gerekiyor.

Sistemin en önemli özelliklerinin başında, çocukların doğuştan gelen bir isteğinin olduğunun benimsenmesi var. Bunun için de çocuğun odasını dekore ederken yetişkin birisinin konforu değil onun nasıl rahat edebileceğinin düşünülmesi gerekiyor. Kısacası aile için değil çocuk için tasarlanmış bir oda olmalı.

Montessori yönteminde diğer bir merkez nokta ise eğitimin ana hedef olması. Bunun için de çocuğunuzun eğitimini ona sağlayabilmek için ortamın kurgulanmış olması gerekiyor.

Şimdi size soruyorum, çocuğunuzun odası keşfedilebilir bir yer olduğunda onun kadar sizin de ilginizi çekmeyecek mi?

Montessori Yöntemi Nasıl Uygulanıyor?

Çocuğun odasının geniş bir alanda olması, eşyaların belli bir konsept dahilinde tercih edilmiş olması, içerinin temiz ve aydınlık olması gerekiyor.

Bu yöntemde, yataklar da farklı düşünülmüş. Çocuğun 18. ayından sonra yatağının kenarlarında korumanın olmaması tercih ediliyor ve bu sayede çocuk beşikten artık koparılmalı. Amaç ise çocuğunuza güven duygusunu vermek. Çocuk uykudan kalktığında hiçbir engele takılmadan odasını gezebilmeli.

Duvarlardaki renk seçiminde sıcak tonları kullanmalısınız çünkü sıcak tonlar, çocuğa huzur verecektir. Çocuk kendine ait olan alanda, farklı bir renk olmasını ister. Sıcak renklerin insan psikolojisinde sakinleştirici ve rahatlatıcı bir özelliği vardır.

Mobilya seçimlerinizde çocuğun uzanabileceği yükseklikler tercih edilmeli çünkü bu sayede kendisini daha özgür hissedecektir.

LUPO KİDS BLOG