Verimli Ders Çalışmak İçin Oda Dekorasyonu Önerileri

Biz aileler genelde çocuklarımızın odasını oluştururken estetiğe dikkat eder, onların da fikirleri doğrultusunda odadaki eşyaları ayarlarız. Ancak işin bir başka tarafı var ki o da mobilyaların düzeninden ziyade bu odada çocuğun aynı zamanda ders çalışacağıdır. Çocuk için uygun ortamda ders çalışıyor olmak, başarıya atılacak olan adımın ilkidir denilebilir. Bunun için bir çocuk odası tasarlarken sadece renkleri, mobilyaları değil aynı zamanda onun için uygun ders çalışma ortamının oluşturulması gerekir.

Aşağıda siz değerli velilerimize, verimli ders çalışmak için oda düzenleme önerileri bulunuyor. Okumanızı tavsiye ederim>>

1. İlk olarak odanın rengiyle başlamalısınız çünkü renkler, çocuğun dikkatini toplaması noktasında önemlidir. Yeşil ya da mavi renklerin dikkati toplama noktasındaki etkisi daha fazladır.

 

2. Bir çocuğun odasında yalnız ders çalışacağını düşünmüyorsunuz sanırım! Ama siz öyle bir ortam oluşturmalısınız ki çocuk odaya girdiği zaman içinden ders çalışmak gelmeli. Bunun için güzel ve geniş bir masa seçmelisiniz. Çocuklar genelde dağınıklığı severler. Bunun için de geniş olan bir masada daha rahat edeceklerdir.

 

3. O masanın başında saatlerce oturması gerekiyor ve bunun için de iyi bir sandalyeye ihtiyacı olacak. Ona piyasada satılan konforlu sandalyelerden alabilirsiniz. Bu benim için pahalı demeyin çünkü çocuğunuz onun üzerinde saatlerini verip geleceğini tasarlayacak. İşe buradan baktığınız zaman, para ikinci planda kalıyor, değil mi?

 

4. Masa ve sandalye tamam! Şimdi sıra, güzel bir kütüphanede... İşte burada o masadaki dağınıklığın olmaması için güzel ve kullanışlı bir kütüphane işinizi çözecektir. Ancak kitaplık ona özel olmalı ve sadece ders ve yaşına uygun okuma kitapları bulunmalı.

 

5. Çocuğun odasında olmaması gereken şey, kesinlikle televizyon. Çünkü bu, onun dikkatini dağıtacak ve hiçbir şeye odaklanmasına izin vermeyecektir.

 

6. Çocukların duvarlarına genelde sticker’lar ya da kahraman resimleri asılıyor ama bunun yerine hedef verici ve çocuğu geleceğe odaklayıcı tablolar asmak, onu psikolojik olarak da motive edecektir.