Çocuk Odası Aydınlatma Önerileri

Çocukların odaları kendileri için özel olan alanlardır ve bir çocuk üç yaşından sonra artık etrafında olup bitenlerin de farkına varmaya başlar. Bu farkındalıkla birlikte kendisinin de özel alanlara ihtiyacı olduğunu artık hissetmeye başlayacaktır. Bu nedenle de çocuğun doğumundan itibaren sağlıklı bir şekilde gelişimi isteniyorsa o zaman kendilerine ait odasının olması önemlidir. Çocuğun gelişiminde ise odanın katkısı, çocuğun rahatlıkla oyun oynayabileceği ve kaliteli zamanlar geçirebileceği bir alanın olmasıdır. Çocuk odası denildiğinde ise elbette ki aydınlatmanın da önemi büyük. Çünkü güzel bir aydınlatma tasarımı çocuğu odaya davet eder.

Bu blog yazımızda, çocukların odaları için aydınlatma önerileri hakkında bilgiler verelim istedik. 

Çocuk odasında sadece uyumayacak, oyun oynayarak da vakit geçirecek. Bu sebeple, çocuğun odasının loş bir ışıkla aydınlatılması doğru değil. Ayrıca illa ki loş bir ortam oluşturulması gerekiyorsa ayarlanabilir yani kısılabilir lambalar seçilebilir.

Çocuk odasına girdiği zaman ışık düzeyi ne kadar yüksek olursa aksiyonunu da ona göre ayarlayabilir. Örneğin ders çalışmak için hiçbir zaman insanın üzerinde uyku hali yaratacak bir ortam oluşturulmamalı. Ders çalışmak için aydınlık bir ortam, çocuğun odaklanmasını da sağlayacaktır. Ancak bunu uyku için düşündüğünüz zaman burada elbette ki sakinlik, derin uykuya geçirmeye yardımcı bir aydınlatma sistemi gerekiyor.

Erkek çocukların hep bir aksiyon merakı vardır. Bunun için de ilk oyun oynamaya başladıkları andan itibaren arabalara ilgi duyarlar. Çocuğun odasında aydınlatma ürünleri seçerken bu temadan yola çıkılabilir. Avize ve abajur gibi parçaların bu şekilde olmasına yoğunlaşılabilir.

Aydınlatma önerileri

1. Çocuk odasında özellikle spot ışıklar olmaması gerekir. Çünkü tek bir noktadan yayılan ışık kümesi, çocuğun dikkatini bozacaktır. Bu nedenle de çocuk odasında spot, çok uygun görülmez.

2. Çocuğun odasının büyüklüğüne göre avize tercihi belirlenebilir. Geniş bir oda varsa o zaman çoklu olan avizeler tercih edilebilir. Hem oda daha aydınlık olacak hem de odanın tasarımına şık bir katkı sağlayacaktır. Küçük odalarda ise tekli avizeler tercih edilmeli.

3. Çocuk odasında abajur ve lamba gibi aydınlatıcılar kullanılacaksa kabloları hiçbir zaman yerde olmamalı.