Çocukların Gece Korkularıyla Baş Etme Yolları

Çocuklarımızın geniş bir hayal dünyası olduğunu unutmamalısınız. Çocuklar, sınırsız hayal kurabilirler. Mesela çocuk, izlediği bir filmi ya da dinlemiş olduğu bir masalı kendince yorumlar ve bunu bir korku kaynağı olarak hayatına alabilir. Bakın şimdi ne diyeceğim! Sizin bir masumiyet olarak görmüş olduğunuz o bazı masallar var ya, onlar çocukların bu korkulu rüyalarını besleyen önemli bir konu olabilir. Yani korkunç cadı, karanlık bir mağara veya tek gözlü canavarlar gibi…

Çocukluk zamanlarımızda hepimizin karşılaştığı en büyük sıkıntı, gece korkularıdır. Bu korkular çocuğun üzerinde çok ciddi tahribatlar oluşturabilir. Bunun için siz ebeveynlere önemli görevler düştüğünü asla unutmayın. Çünkü önlemini almazsanız bu korkular, çok daha büyük problemlere dönüşebilir.

Çocuk geceden, karanlıktan dolayı korkar. Dolayısıyla burada sizin tutumunuz çok önemli. Siz bu korkuları doğru yönlendirdiğinizde bu durumu çok kısa bir zamanda ortadan kaldırabilirsiniz.

Peki, neler mi yapabilirsiniz?

Onların Korkularını Beslemeyin

Öncelikle çocuğunuzun korkusunu ciddiye almanız gerekiyor. Yani siz ona, “Büyüdün artık” derseniz bu onun üzerinde bir baskı yapacaktır. Onu “Korkacak bir şey yok” şeklinde savuşturmanız da pek doğru bir hamle değil.

Sizin davranışlarınız da tabi ki çok önemli. Eğer siz karanlıktan korkuyorsanız çocuğun zihninde karanlık, korkulacak bir şey gibi yer ediyor ve zamanla tamamen yerleşiyor. Çocuk, karanlık odalara giremiyor ve kendi zihninde yaratmış olduğu gölgeleri görmeye başlıyor. 

Korkunuzu Çocuğa Geçirmeyin

Bazı anne ve babalar kendilerinin korkularını istemeden çocuklarına geçirebilirler. Çocuk bu durumu hissettiğinde ise sorunlar da peşi sıra geliyor. Mesela gece sık sık çocuklarınızı kontrol etmemelisiniz. Çocuğunuz karanlıkta uyuyabilirken gece lambası açmanıza hiç gerek yok.

 

Karanlığa Alıştırmak Mümkün

Korkunun üzerine gitmeye başladığınızda onun da zamanla ortadan kalktığını göreceksiniz. Bunun için çocuğunuza zaman ayırmalı ve sabırlı olmalısınız. Sizin yanınızda olduğunu bilen bir çocuk, her zaman kendini güvende hissedecektir. Bunun için yaşı ne olursa olsun ona bu duyguyu hissettirmelisiniz.

Loş Işıklar

Karanlıktan korkuyorsa onun odasını loş bir hale getirebilirsiniz. Zaman ilerledikçe ve ışığın seviyesi azaldıkça çocuğunuz da bunun farkına bile varmadan uyumaya devam edecektir. Ona korkunun kaynağını anlayabileceği bir şekilde öğretmeniz gerekiyor.