Bebeğinizin Odasını Ayırmak İçin Doğru Zaman…

Bir çocuğun kendi odasında ve kendi yatağında uyuması, onun gelişiminin tam olarak sağlanabilmesi için önemli bir konu. Bunun için uzmanların görüşleri, bir çocuğun en geç 2-3 yaşından itibaren anne ve babasının odasından uzaklaştırılması gerektiği yönünde...

Bizim annelerimiz bu konuyu kendi üzerlerinde psikolojik bir baskı haline getirmiş olduğundan çok fazla tercih etmezler ancak zaman geçtikçe ve bu konu ötelendikçe çocuğu anneden ayırmak daha güç olacaktır. Öncelikli olarak annenin şunu iyi bilmesi gerekir: Çocuk, kendi yatağında daha mutlu ve huzurlu bir uyku çekecek. Bırakın üzeri açılırsa, üşürse, hasta olursa gibi karamsar düşünmeyi… Çünkü bunların hepsinin bir çaresi var. Mesela uyku tulumu giydirebilir, üstünü açsa da bunu sorun etmeyebilirsiniz. Gelelim, asıl sorumuz olan bebeğin odasını ayırmak için doğru zamanın ne olduğuna bakmaya…

 

1 Yaşından Önce Ayırmak Daha Kolay

Bir çocuğu ne kadar erken vakitte anneden ayırırsanız iş o kadar basit olacaktır. Bunun için 1 yaş, ayırmak için en kolay zamandır. Buna karar verirken şöyle düşünebilirsiniz. Çocuğunuzun odasını ayırmayı neden istiyorsunuz?

Çocuğunuzun bireyselleşmesi ve kendine güvenmesi, kademeli bir şekilde gelişir. 1 yaştan itibaren ona bu duyguyu verdiğiniz zaman büyüdükçe kendi benliğini ve kendi özel alanlarını tanımaya ve öğrenmeye başlayacaktır.

İlk Aşama Nasıl Olmalı?

Bebeğinizin odasını ilk kez ayırmaya karar verdiğinizde unutmayın ki buna direnecektir. Ama sizin kararlı olmanız gerekiyor. Çocuk uyumayabilir, ağlayabilir ya da anne ve babasının yanına gelebilir. Hatta anne, çocuğunun yanına kıvrılarak yatar. Bu krizlerin gelmemesi için kademeli bir geçiş yapmak gerekiyor. Örneğin çocuğunuz uyuyana kadar onun yanında kalabilirsiniz. Ona, mesela hafta sonunda bir gün birlikte yatma ödülü verebilirsiniz. Çocuk anneden ayrı yattığında kendini dışlanmış hissetmemesi gerekiyor.

 

Neden Ayrı Yatması Gerektiğini Anlatın, O Sizi Anlıyor

Eğer siz bu durumu 1 yaşından itibaren çözememişseniz o zaman onu karşınıza alıp durumu anlatmanız gerekiyor. Neden ayrı yattığını bilmesi, onun kafasındaki “Acaba?” sorularını da ortadan kaldıracaktır.